Marzec 1968 czyli wojna pokoleń | Gmina Raszyn

Marzec 1968 czyli wojna pokoleń

baner

W sobotę, 25 marca zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z dr. hab. Piotrem Osęką, podczas którego przedstawi on historię wydarzeń z marca 1968 roku. Spotkanie odbędzie się o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Marzec 1968 roku w Polsce był świadkiem dwóch różnych rewolucji. Pierwsza z nich miała miejsce na uczelniach. Studenci – pokolenie dwudziestolatków – zbuntowali się przeciwko opresyjnemu, autorytarnemu państwu i zażądali wolności słowa.

Ale równolegle toczyła się też druga rewolucja. Wybuchła ona wraz z antyżydowską czystką przeprowadzoną przez funkcjonariuszy partyjnych średniego i niższego szczebla. Aparatczycy, urodzeni w latach 30. XX w., potępiali rewoltę studencką jako „spisek syjonistyczny” i forsowali nacjonalistyczną wersję systemu komunistycznego. 

Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 dr Osęka wyjaśni, dlaczego te dwa pokolenia starły się w 1968 roku i jaki był wynik tej walki, zarówno w wymiarze politycznym jak i  społecznym.

Piotr Osęka  – historyk zatrudniony w Instytucie Studiów Politycznych PAN;    autor książek i artykułów poświęconych historii społecznej i politycznej PRL, w tym dotyczących wydarzeń roku 1968.

plakat

 

Informacje o wydarzeniu

Kategoria
Wykłady
Data wydarzenia:

Wejście:

wstęp wolny

Lokalizacja

Muzeum Dulag 121