J@ w Internecie | Gmina Raszyn

J@ w Internecie

11.2018

Logo Ja w Internecie

Gmina Raszyn otrzymała dofinansowanie 150.000 zł na szkolenia w zakresie korzystania z Internetu dla mieszkańców w ramach działania 3.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w programie J@ w Internecie.

Program realizowany będzie w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania "Nadarzyn-Raszyn-Michałowice" w terminie od listopada 2018 roku do lutego 2019.

Dofinansowanie 100%, bez wkładu własnego Gminy.

Dodatkowo w ramach projektu Szkoła Podstawowa w Raszynie otrzyma 15 komputerów przenośnych.

Logotypy UE

"Ja w Internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PO PC na lata 2014 -2020, działanie 3.1

Nabór instruktorów na szkolenia z kompetencji cyfrowych

Nabór instruktorów na szkolenia z kompetencji cyfrowych

Gmina Raszyn ogłasza nabór instruktorów na szkolenia realizowane w ramach projekcie „Ja w internecie”.

Celem projektu realizowanego w Gminie Raszyn „Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie kompetencji cyfrowych” realizowanego ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa działania 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych skierowanego do dorosłych mieszkańców (od 25 roku życia) jest zwiększenie ich umiejętności poruszania się w sieci, bezpieczeństwa w internecie i wzmocnienia pozycji na rynku pracy. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej.

Szkolenia organizowane w ramach projektu zostaną poprowadzone przez instruktorów, którzy w szczególności posiadają udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu lekcji, zajęć, szkoleń lub warsztatów w wymiarze minimum 50 godzin szkoleniowych w ciągu ostatnich 3 lat. Pozostałe wymagania dla instruktorów określone zostały w „ Standardzie wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu" który dostępny jest do pobrania pod adresem https://tiny.pl/gzdll.

Zgłoszenia chętnych osób proszę kierować w formie elektronicznej na adres Urzędu Gminy Raszyn mail kdombska@raszyn.pl z dopiskiem „Nabór instruktorów na szkolenia z kompetencji cyfrowych”. Zgłoszenia proszę przesyłać do dnia 24 października 2018 r. do godz. 10.00. Do zgłoszenia proszę dołączyć CV wraz z informacją o doświadczeniu w realizacji.

Osoby wybrane w ten sposób przez Gminę przejdą dalsze szkolenia organizowane przez Operatora projektu, czyli Fundację Legalna Kultura.

 

 

Gmina Raszyn informuje, że podczas ogłoszonego nabór instruktorów na szkolenia realizowane
w ramach projekcie „Ja w internecie” zgłosiły się cztery osoby:

 

1.Adrian Szymański

2.Emanuel Jaroszewski

3.Michał Marciniak

4.Marcin Ziętara

 

Po przejściu dodatkowych szkoleń dla instruktorów organizowanych przez Operatora projektu, czyli Fundację Legalna Kultura, osoby te poprowadzą zajęcia dla mieszkańców Gminy Raszyn „Ja w Internecie”. Program szkoleniowy w zakresie kompetencji cyfrowych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa działania 3.1

Szkolenia dla mieszkańców Gminy Raszyn – program Ja w Internecie

Projekt „Ja w interencie” to program bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców Gminy Raszyn mający na celu podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, by w większym stopniu korzystały one z usług świadczonych drogą elektroniczną w życiu zawodowym i prywatnym. Celem Projektu jest zwiększenie kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy w tym ich umiejętności poruszania się w sieci, bezpieczeństwa w internecie i wzmocnienia pozycji na rynku pracy. Istotnym elementem szkoleń zaplanowanych do realizacji w ramach Projektu będzie przygotowanie mieszkańców Gminy do korzystania z usług publicznych online załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+, itp.), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej.

W ramach bezpłatnego szkolenia zorganizowane zostaną następujące bloki tematyczne:

1.Rodzic w Internecie

2.Mój biznes w sieci

3.Moje finanse i transakcje w sieci

4.Działam w sieciach społecznościowych

5.Tworzę własną stronę internetową (blog)

6.Rolnik w sieci

7.Kultura w sieci

W ramach każdego modułu szkoleniowego zapewniona zostanie pomoc przy wypełnianiu wniosku „CZYSTE POWIETRZE”. Program koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Szkolenia z programu Ja w interencie będą się odbywać w cyklach 2 x 6 h w grupach maksymalnie do 12 osób. Planowany termin szkoleń: styczeń – kwiecień 2019 roku.

Uczestnicy szkolenia: osoby powyżej 25 roku, bez górnej granicy wieku, zarówno kobiety jak i mężczyźni, pracujący i bezrobotni, a także osoby z niepełnosprawnościami. Zapewniony będzie wszystkim uczestnikom materiały edukacyjne oraz catering.

Nabór uczestników szkoleń prowadzony będzie przez partnera projektu Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice z siedzibą w Ruścu.

W najbliższym czasie pojawią się komunikaty dotyczące naboru uczestników do tego projektu na stronach LGD http://nadarzyn-raszyn-michalowice.pl/ oraz Urzędu Gminy Raszyn. Szczegółowe informacji można uzyskać pod nr tel. 660 288 138, e-mail: mmarciniak@nadarzyn-raszyn-michalowice.pl

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Operatorem Programu jest Fundacja Legalna Kultura, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga realizację projektów pod kątem merytorycznym i rozliczeniowym.

Opis zakresu szkoleń w ramach projektu pt. Ja w internecie

Opis zakresu szkoleń w ramach projektu pt. Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie kompetencji cyfrowych” realizowanego ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa działania 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych

Szkolenie prowadzone w formie wykładowej i warsztatowej. Szkolenie skierowane jest do osób, które ukończyły 25 rok życia. Szkolenie ma na celu wykształcenie w uczestnikach podstawowych kompetencji cyfrowych w 5 kategoriach (umiejętności informacyjne, umiejętności komunikacyjne, umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności związane z oprogramowaniem, umiejętność korzystania z usług publicznych). Umiejętność wykonania co najmniej jednej czynności w ramach każdej kategorii jest wystarczająca do uznania posiadania podstawowych kompetencji cyfrowych.

Przewiduje się realizację szkoleń w ramach następujących modułów (zakresów tematycznych):

1)Rodzic w internecie - moduł adresowany do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego" korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia. Rodzic/opiekun pozna m.in. źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci, nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i innych.

2)Mój biznes w sieci - moduł przeznaczony przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse, itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji.

3)Moje finanse i transakcje w sieci - moduł przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu. Uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, płacić podatki oraz nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji.

4)Działam w sieciach społecznościowych - Moduł przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z cudzej (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

5)Tworzę własną stronę internetową (blog) -moduł przeznaczony dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne i filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego. Ponadto nauczą się korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

6)Rolnik w sieci - moduł przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy na szkoleniu dowiedzą się, gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi

7)Kultura w sieci - moduł przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki i własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury. Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury.

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty

Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice będąca realizatorem projektu dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty w zapytaniu ofertowym nr 9/2018 na dostawę sprzętu komputerowego w ramach projektu grantowego „Ja w internecie” realizowanego w Gminie Raszyn.

Informacja opublikowana została na stronie internetowej Stowarzyszenia:

http://nadarzyn-raszyn-michalowice.pl/wp-content/uploads/2018/12/ZAWIADOMIENIE-Wyb%C3%B3r-oferty-dostawa-komputer%C3%B3w-Gmina-Raszyn_27.12.2018.pdf

Rusza nabór dla mieszkańców na szkolenia internetowe!

Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców obejmują następujące moduły tematyczne:

  1. Rodzic w Internecie
  2. Mój biznes w sieci
  3. Moje finanse i transakcje w sieci
  4. Działam w sieciach społecznościowych
  5. Tworzę własną stronę internetową (blog)
  6. Rolnik w sieci
  7. Kultura w sieci

Szkolenia z programu Ja w interencie będą się odbywać w cyklach 2 x 6 h w grupach do 12 osób. Planowany termin szkoleń: styczeń – kwiecień 2018 r.

Mieszkańców zainteresowanych udziałem w szkoleniach prosimy o zgłaszanie się do LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice do DNIA 17 STYCZNIA 2019 r.

Ogłoszenie oraz druk zgłoszenia do pobrania poniżej:http://nadarzyn-raszyn-michalowice.pl/rekrutacja-na-szkolenia-program-ja-w-internecie/