Moda damska w okresie żałoby narodowej związanej ze zrywem powstaniowym 1863 roku | Gmina Raszyn

Moda damska w okresie żałoby narodowej związanej ze zrywem powstaniowym 1863 roku

baner

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wernisaż wystawy "Moda damska w okresie żałoby narodowej związanej ze zrywem powstaniowym 1863 roku". Gościnnie wystąpi kwartet smyczkowy działający przy Centrum Kultury Raszyn.

Wystawa poświęcona jest ubiorom kobiecym okresu przed i po powstaniu styczniowym. Na ekspozycji prezentowane będą rekonstrukcje strojów oraz oryginalne akcesoria damskie z epoki, uzupełnione wyborem fotografii portretowej autorstwa Karola Beyera i Walerego Rzewuskiego oraz karykaturami z epoki.

Podczas wernisażu autorki wystawy, Gabriela Krysińska i Katarzyna Wodarska Ogidel, opowiedzą jak wydarzenia polityczne i społeczne XIX wieku kształtowały modę. Będzie można przyjrzeć się z bliska przedmiotom z epoki, porozmawiać o obyczajach, ich związku z modą i dawnej fotografii.

Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie autorek wystawy pt. "Druki na tekstyliach w XIX wieku. Wzornictwo i rozwój technik". W przygotowaniu mamy dla państwa warsztaty ozdabiania tkanin stemplami oraz spotkanie z wykorzystaniem techniki cyjanotypowej. Wyniki prac warsztatowych będziemy prezentować w Austerii.

Gabriela Krysińska - absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie (z aneksem z malarstwa), czynna zawodowo graficzka i malarka, wykładowczyni akademicka. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną ubioru i akcesoriów wieków XVIII i XIX (z drobnymi przyległościami). Odtwarza także wzory drukowane na tkaninach wymienionego okresu. Kolekcjonerka antyków i grafik tychże epok. Pozostałe zainteresowania: wzornictwo tkanin i rozwój technik druku na tekstyliach, stare techniki fotograficzne i ich rozwój, ubiór i życie codzienne mniszek różnych epok, techniki rękodzielnicze związane z historią ubioru.

strona artystki

Katarzyna Wodarska Ogidel - ukończyła archeologię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje w Muzeum Teatralnym w Warszawie, gdzie jest kustoszem zbiorów grafiki i rysunku oraz sztuki użytkowej. Jest autorką wielu wystaw i publikacji dotyczących teatru, ale też historii mody i kostiumu teatralnego. Hobbystycznie zajmuje się rekonstrukcją epoki stanisławowskiej.

Wystawa czynna do końca marca 2023 r. 

plakat

 

Informacje o wydarzeniu

Kategoria
Wystawa
Data wydarzenia:

Wejście:

wstęp wolny

Lokalizacja

Austeria, al. Krakowska 1, Raszyn