Ewidencja zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków | Gmina Raszyn

Ewidencja zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków

W związku z obowiązkiem prowadzenia przez Gminę Raszyn ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków zwracamy się do mieszkańców o wypełnienie druku zgłoszenia posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków i niezwłocznie dostarczenie do Urzędu Gminy Raszyn.

Wpisy do ewidencji dokonywane są na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dlatego każdy właściciel nieruchomości na terenie gminy wyposażonej w zbiornik bezodpływowy bądź przydomową oczyszczalnię ścieków powinien złożyć aktualne zgłoszenie do wyżej wymienionej ewidencji.

Osoby, które jeszcze nie dopełniły obowiązku zgłoszenia zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków ( nowi użytkownicy zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, osoby u których zaszła jakakolwiek zmiana np. podłączyli się do kanalizacji lub zmienili zbiornik bezodpływowy na oczyszczalnię przydomową itp.) są zobowiązani do niezwłocznego dostarczenia zgłoszenia.

Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Gminy Raszyn (Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, pokój nr 2d), na stronie internetowej Urzędu Gminy Raszyn w zakładce „Jak załatwić sprawę” w podkategorii „Ochrona Środowiska”.

Wypełnione druki prosimy składać za pośrednictwem:

  • poczty na adres: Urząd Gminy Raszyn, ul. Szkolna 2a, 05-090 Raszyn,
  • w kancelarii Urzędu w godzinach pracy tj. poniedziałek 8.00 – 18.00, wtorek-czwartek 8.00 – 16.00, piątek 8.00 – 14.00.

Więcej informacji można uzyskać u Pani Barbary Hejczyk pod nr tel. 22 701 79 18 lub droga email bhejczyk@raszyn.pl

Podstawa prawna: art.3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020r., poz. 1439 z późn. zm.).

Obowiązkowa kontrola opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków – co 2 lata

Wójt Gminy Raszyn informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1297 ze zm.), gmina zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji:

  1. zbiorników bezodpływowych;
  2. przydomowych oczyszczalni ścieków.

Z wagi na najnowsze zmiany ww ustawy oraz w celu koniecznej aktualizacji ewidencji, Wójt Gminy Raszyn rozpoczął prowadzenie kontroli w ww zakresie.
Jednocześnie informuję, iż w trakcie prowadzonej kontroli sprawdzane są:

  1. umowy (korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Raszyn) oraz
  2. faktury/rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Należy pamiętać, że rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych (dot. zgodności postanowień umów, z wymaganiami określonymi w regulaminie).

Właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe, obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości co najmniej raz na dwa miesiące.
Częstotliwość opróżniania nieczystości ciekłych, zgromadzonych w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków winna być w zgodzie z instrukcją ich eksploatacji, nie rzadziej niż raz w roku.

Gmina jest zobowiązana do kontroli wszystkich istniejących zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków co najmniej raz na dwa lata (zgodnie z art. 6 ust. 5a oraz 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1297 ze zm.) na podstawie opracowanego planu kontroli.

Kontrola  przeprowadzana  jest  na  podstawie  art.  9u  ustawy  o  utrzymaniu  czystości i  porządku w gminach oraz art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.

Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz.2519.), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczenia. W ramach prowadzonego postępowania mandatowego może zostać nałożona grzywna w wysokości do 500 zł, natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu, organ ten może orzec karę grzywny do 5000 zł.

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 22 701-79-18